Opvang vluchtelingen: stand van zaken

Opvang vluchtelingen: stand van zaken

Oekraïense vluchtelingen gaan een hogere eigen bijdrage betalen, de gemeentelijke opvanglocaties zitten vol, en de werkgroep AZC De Elta komt bij elkaar.

Per 1 oktober gaat de eigen bijdrage omhoog voor Oekraïense vluchtelingen. Het was 105 euro per maand, en dat wordt 244,22 euro per maand, met een maximum van 488,44 euro per gezin. Deze bijdrage geldt alleen voor vluchtelingen in de gemeentelijke opvanglocaties. Velsen wil voor het eind van dit jaar beginnen met de uitvoering van deze verhoging.

Gemeentelijke opvang vol

Op dit moment verblijven er 93 Oekraïense vluchtelingen bij particulieren en 317 in de gemeentelijke opvangplekken. Daarmee zitten die allemaal vol. Nieuwe vluchtelingen die zich aanmelden, worden naar een plek in een andere gemeente verwezen. Ook landelijke zitten opvanglocaties vol. Er worden meer vluchtelingen bij particulieren opgevangen. De vraag is – zegt het college – of deze situatie op de lange termijn houdbaar blijft.

Werkgroep AZC De Elta

Op 10 september kwam de werkgroep AZC De Elta voor de eerste keer bij elkaar. Er waren 14 vertegenwoordigers van de werkgroep, naast mensen van het ingenieursbureau Arcadis, architectenbureau Inbo, het COA en de gemeente. Met elkaar hebben ze gesproken over de verschillende modellen voor het AZC.

Adviezen en wensen

Adviezen en wensen gingen onder andere over aparte parkeerplaatsen voor AZC en Terrasvogels, over de plaats van nieuwe gebouwen ten opzichte van bestaande woningen, een slimme plek voor de ingang en voor een groene omgeving van het AZC, zodat het er over 10 jaar ook nog goed uitziet.

Volgende stappen

Het COA gaat kijken wat ze met deze adviezen en wensen kan doen. Eind oktober/begin november is er een tweede bijeenkomst met de werkgroep. De resultaten hiervan worden aan de omwonenden in Santpoort-Zuid voorgelegd. Als het ontwerp is vastgesteld, moet er een ontheffing bij de provincie worden aangevraagd, omdat het AZC in een zogeheten Beschermd Landschap komt te liggen.